HAVUZUN DİBİNE NASIL DALABİLİRİM ? 1

Yüzme sporuna dair her şey

HAVUZUN DİBİNE NASIL DALABİLİRİM ? 1

Nefesini su altında çok uzun süre tutmak tehlikeli olmakla birlikte, kapsamlı bir hazırlık ile su altında kolayca kalabilirsiniz.Yüzmeyi yeni öğrendikten sonra suyun dibine dalmakta veya suyun altında kalmakta zorluk yaşıyorsanız tam aradığınız yerdesiniz.

1)Su Altında Kalmaya Hazırlanma

Nefesini sudan ne kadar tutabileceğini belirleyin.Yavaş ve derin nefes alarak ya da birkaç tam nefes alarak egzersiz yapın. Ne kadar süre nefesinizi tutabileceğinizi belirlemek için bir kronometre kullanın. Zamandan memnunsanız, havuza girmeye hazır hissedebilirsiniz.Nefesinizin kapasitesi size göre yeterli gelmiyorsa solunum egzersizleri ve düzenli fiziksel aktivite ile akciğer kapasitenizi artırabilirsiniz.

2)Diyafragmatik nefes alıp verme egzersizi yapın

Sürekli nefes aldığınız için nefesinizden en iyi şekilde yararlandığınız anlamına gelmez. Göğüs boşluğunu karnından ayıran kaslarınızı ve diyaframınızı güçlendiren karın nefes egzersizleri, daha bilinçli ve verimli bir şekilde nefes almanıza yardımcı olabilir.

Bu egzersizleri yaptıktan sonra havuzdaki çalışmalara geçebiliriz.

3)Suya dalmak için havuzda uygun bir yer seçin.

Kendinizi daha yüksek olan veya otururken başınızı kaplayacak herhangi bir su kütlesine tamamen sokabilirsiniz.Bir yer seçmek için göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktör çevrenizi gözlemlemektir.İlk denemelerde arkadaş çevresi veya cankurtaranın yakınında denemeniz yararlı olur.

4)Ayaklarınız aşağı bakacak şekilde suda dikey bir pozisyon alın

Havuzun derinliği boyunuzu geçtiği zaman,Genellikle vücudumuzun alt bölgesi üst bölgesinden daha ağır olacağı için kolayca dikey bir pozisyon alır.Önce derin bir nefes alın sonra suyun altında dikey pozisyonda olacak şekilde dibe doğru inmeye başlayın.

Hiperventilasyon yapmayın. Kendinizi batırmadan önce arka arkaya birkaç hızlı nefes almak, “tehlikeli sualtı nefes tutma davranışları” olarak bilinir ve beyin hasarına, bayılmaya ve ölüme neden olabilecek hipoksik karartmaya neden olabilir.

5)Sıkışmış bir pozisyona geçin

Dizlerinizi kendinize doğru çekin ve kollarınızı etraflarına sararak göğsünüze yakın tutun. Bu sıkışmış pozisyon, suya girdiğiniz alan miktarını değiştirir ve suya daha derin düşmenize ve su altında daha kolay kalmanıza izin verir.Suda daha az yer kaplamanız, dibe dalmanıza yardımcı olacaktır

Su altındasınız .Hava kabarcıklarını burnunuzdan yavaşça serbest bırakın. Daha hızlı su altına girmek istiyorsanız nefesinizi ağzınızdan çıkarabilirsiniz ve daha hızlı batarsın. Ayrıca her ikisini de yapabilir ve küçük hava parçalarını dışarı atabilir, yanaklarınızı hava üflemek arasında şişirebilirsiniz. Kafanın ve vücudunun suya batmasına izin ver. Ayaklarınız havuzun dibine çarptığında, çapraz ayaklı veya dizlerinizin önünde tutmak gibi rahat bir pozisyonda oturun.

Nefesiniz bittiğinde veya nefesiniz tükendiğinde, havuz yüzeyine çıkmak için ayaklarınızı yerden kuvvet alarak ittirin ve kollarınızı yüzeye doğru uzatın.

For Denisov denisova

Okuduğunuz için teşekkür ederim.Yüzme ile kalın 🙂

Tags: , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir