KELEBEK YÜZME DRİLLERİ 1

Yüzme sporuna dair her şey

KELEBEK YÜZME DRİLLERİ 1

 

  • Kelebek yüzme stili tüm branşların arasında teknik olarak sporcuları en çok zorlayanlardan biridir. Kas kütlenizi yoğun olarak hissettiğiniz bir branştır.
  • Kelebek yüzme stilinin temel hareketlerinden biri “dolfin” hareketidir. Dört branşın da içinde yer alan dolfin hareketi, kelebek yüzme stilinin temel ayak vuruşudur. Kollarınız, yapılan dolfin ayak vuruşuyla senkronize olmalıdır ki teknik tam anlamıyla etkili olabilsin.

Bu başlangıç bilgilerinin ışığında birkaç drill örneğiyle devam edelim,

Şimdi videoda yer alan driller hakkında dikkat edilmesi gerekenler !

1- Tek kol drill

Kelebek stilindeki ayak-kol senkronizasyonu hakkında ön bilgi vermiştik. Bu uyum için çalışılması gereken en temel drillerden biridir. Her ayakta bir kol değiştirmeniz ve nefes alımını, kol ile yükseldiğinizde mutlaka karşıya bakarak yapmanız gerekmektedir.

2- 1-1-1 drill

Bu drill ilk yaptığımıza göre tekniğin tam halini oturtmak için esas kelebek kol stilini içerir. Bir sağ ve bir sol koldan sonra tam kelebek kol atılır. Bu stili tam anlamıyla kavramak için bu drill çok fazla tekrarlanmalıdır.

3- Kelebek kol ve serbest ayak drill

Bu drill kelebek stilinde ayak-kol uyumunu sağladıktan sonra kol atışını hızlandırmak, güçlendirmek ve aynı zamanda hızlı bir serbest ayak çalışmasıyla bacak kaslarınızı kelebek kol hızına adepte etmek için mükemmel bir drilldir. Uzun mesafe olarak çalışılmasından ziyade kısa mesafelerle patlayıcı güç olarak çalışılmasını tavsiye ederiz.

4- Su altı drill

Bu drill klasik bir su altı çalışmasıdır. Dolfin ayak vuruşu, yüzme sporunda her çıkış ve dönüşte yapıldığı ve her branşta yer aldığı için bu drill sadece kelebek stilinde değil tüm branşlarda gereklidir. Ne kadar çok dolfin çalışması yaparsanız, o kadar hızlanır ve teknik olarak güçlendirsiniz.

Herkese iyi antremanlar, yüzmeyle kalın!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir