KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİKLERİ (DRİLLERİ) 1

Yüzme sporuna dair her şey

KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİKLERİ (DRİLLERİ) 1

Basit bir kurbağalama stili, bir insan tarafından su içinde ilerlemek için yapılan ilk hareketti.Bu basit olabileceğini gösteriyor ama maalesef o kadar kolay değil. Doğal olarak gelmesi, doğru şekilde yapmanın teknik olarak kolay olduğu anlamına gelmez.

Kurbağalama yüzmek için inanılmaz miktarda enerji gerekir. (kadınlar için yaklaşık 500 kcal / s ve erkekler için 700 kcal / s), bu nedenle yüzme vuruşunuz mümkün olduğunca ekonomik hale getirmek için tekniğinizi mükemmelleştirmek son derece önemlidir.Düzenli olarak yapıldığı takdirde, kurbağalamayı iyileştirmemize yardımcı olacak bazı egzersizler şunlardır:

1)PULLBOY İLE SCULLİNG

Bugün anlatacağımız teknikler genellikle kurbağalama kolu üzerine olacaktır.Bu branşta iki önemli konuyu ayrı ayrı alacağız.Kol tekniğimizi geliştirmek için yapılan çalışmalar öncelikle

Bacaklarınız arasında bir pullbuoy ile, kollarınızı önünüzde, başınız suyun üstünde olacak şekilde uzatın, böylece nefes almanız için ağzınız her zaman suyun üstüne çıkar. Kendinizi suda ileriye doğru itmek için kanatlarını atan bir kelebek gibi elinizle salınımlı bir hareket yapın.

2)KURBAĞALAMA KOL SERBEST AYAK

Başınızı su seviyesinde tutarak kurbağalama kollarınızla ve serbest ayak vuruşuyla yüzün. Burda önemli olan serbest ayak vurduğunuz zaman kurbağalama uzanmasıdır. Yani suda kayma olabildiğince ileriye olmalıdır

Ortalama 6-8 serbest ayakta bir kurbağalama kol yapılabilir.

3)KURBAĞALAMA KOL İLE DOLPHİN AYAK (KELEBEK AYAK)

Dolphin ayaklar: başınızı suyun altında tutmak için üst vücudunuzla güçlü bir şekilde aşağı doğru iten kurbağalama kollarını kullanarak dolphin ayak eşliğinde yüzün.Bu çalışmamızda da yapacağımız önemli etken kol çekişi ve suda kaymadır.

Kol çekiş gücünüz ne kadar iyi olursa o kadar daha ileriye kayma ve uzanma yapabilirsiniz.

4)TEK KURBAĞALAMA KOL İLE YÜZME

Kurbağalamayı sadece bir kolla yüzerek diğerini başınızın önüne doğru uzatın.Bu drilli serbest ayakla veya dolphin ayak ile de yüzebilirsiniz.Uzanmak ve kol çekişi son derece önemlidir. Tur bittikten sonra diğer kol ile yüzmenizi öneririz.

5)BAŞ YUKARIDA KURBAĞALAMA YÜZME

Bu çalışmayı kurbağalama ayak bilmiyorsanız eğer serbest ayak ile yapabilirsiniz. Başınızı tamamen suyun üstünde tutarak kurbağalama yüzmeye başlayın. Üst vücudunuzu suda iyi tutmak için bu egzersizi hızlı kol çekişi ile yapın.

Bu çalışmalarımızda kurbağalama branşının kol bölümüyle ilgilendik

Okuduğunuz için teşekkür ederiz.YÜZME İLE KALIN 🙂

Tags: , , , , , , ,

Bir cevap

  1. Eskiden kurbağa yüzmek zor gelirdi bunu okuduktan sonra kolayca yüzüyor ve vıraklıyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir