KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİK ÇALIŞMALARI (DRİLLERİ ) 2

Yüzme sporuna dair her şey

KURBAĞALAMA YÜZME TEKNİK ÇALIŞMALARI (DRİLLERİ ) 2

Kurbağalama yüzme çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün karışık ve bol tekrarlı driller çalışacağız.

Unutmayalım ki bir tekniği ne kadar düzgün ve doğru öğrenirsek o kadar estetik ve hızlı yüzersiniz.

1)İKİ KURBAĞALAMA AYAK BİR KURBAĞALAMA KOL YÜZME

Nasıl yüzülür ? Her kol çekişiniz için iki kez kurbağalama ayak vurun; ilk vuruşunuz, her zamanki gibi, kol vuruşunun bitiminden önce, ikinci vuruşunuz kol çekişine başlamadan önce vücudunuz tamamen uzandığında yapın.

Yüzmede her zaman uzanma önemlidir ama bu branş için uzanma olmazsa olmazıdır. Kurbağalama yüzerken doğru ayak ile güçlü vurduğunuzda suda daha iyi süzülme ve daha ileri mesafeye götürür.

2) FARKLI AYAK VARYASYONLARI İLE KURBAĞALAMA YÜZME

Bu çalışma ile farklı ayak çalışmaları yaparak hem koordinasyonu sağlamak hem de daha ileriye uzanmayı amaçlanmıştır.

Çalışma sayesinde bacaklarımız daha çok kuvvetlenirken süzülme sayesinde su hissiyatı daha çok belirginleşir.

Tavsiyemiz

6 serbest ayak bir kurbağalama kol

3 dolphin ayak kurbağalama kol (bir ayak bir kol şeklinde)

3 kurbağalama ayak üç kol (her ayak bir kol şeklinde)

3)AYAK TAHTASI İLE KURBAĞALAMA AYAK YÜZME

Eğer bir teknikte veya çalışmada birden fazla noktada zorlanıyorsunuz sadece bir bölüme odaklanarak kademe kademe ilerleyebilirsiniz.Bu yüzden ilk olarak bu çalışmada ayakları tam ve doğru yapmak istiyorsanız vücudun dengesini kolaylaştıracak malzemelerle yüzebilirsiniz mesela ayak tahtası gibi.

Ayak tahtamızı sabit ve gergin olacak şekilde tutuyoruz ve kurbağalama ayak vurmaya başlıyoruz. Burda önemli nokta ayağımızı vurduktan sonra suda kaymayı hissetmek olacaktır ard arda ayak vurarak yeterli bir şekilde suda kayamazsınız ve kendinizi gereksiz şekilde yorarsınız. Bu yüzden bu branş için uzanma ve kayma çok önemli bir araçtır.

https://youtu.be/OdquRdeKvQI?t=32

4)ELLER BİTİŞİK BİR ŞEKİLDE KURBAĞALAMA AYAK YÜZME

Ellerimizi üst üste koyarak başımızı kollarımızın arasında olacak şekilde pozisyonunuzu alınız. Kurbağalama ayak vurarak ellerimizi sabit tutuyoruz.Ellerimiz suyu yararak suya daha az direnç uygular ve böylece daha ileriye uzanmış oluruz. Burda tavsiyem iki kurbağalama ayakta bir nefes almanızdır.Nefes alırken vücut dengesini korumak biraz yorucu olabilir ama bu drill sayesinde daha iyi uzanma ve daha kuvvetli yüzmeye sahip olacaksınız.

5)ELLER YANDA OLACAK ŞEKİLDE KURBAĞA AYAK YÜZME

Eğer yukarıdaki çalışmayı başarılı bir şekilde yaptıysanız size bir sonraki kademe olan bir egzersizden bahsetmek istiyorum. Oda eller bacaklarımızın yanında olacak şekilde kurbağalama ayak vurma.

Bu çalışmada nefes alırken biraz vücut dengesi bozulabilir fakat bu çalışma sayesinde hem koordinasyon hem de kurbağalama ayak yüzeceğiz.

Bu çalışmalar sayesinde kurbağalama tekniğinizi gelişeceğinden şüpheniz olmasın ama şu da unutulmamalıdır ki ne kadar çok tekrar o kadar doğru yüzme. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

YÜZME İLE KALIN 🙂

Tags: , , , , , ,

Bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir