Nasıl boğulmaktan kurtulabilirim ? Nasıl suda hayatta kalabilirim ?

Yüzme sporuna dair her şey

Nasıl boğulmaktan kurtulabilirim ? Nasıl suda hayatta kalabilirim ?

Herkese merhaba ! Bu yazımızda umarız yaşanmaz ama denizin veya havuzun ortasında kaldığınız bazı zor anlarda ne yapabilirsiniz, boğulmaktan nasıl kurtulabilirsiniz bunu anlatacağız.

Amerika Birleşik Devletleri’ne baktığımız zaman 2005 yılından 2014’e kadar yılda yaklaşık 3500 ölümcül boğulma vakası meydana gelmiştir. Bu, her gün suda yaklaşık 10 kişinin hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Uzmanlara göre eğer bu kişiler ne yapılması gerektiğini bilseydi kayıp oranlarının %80’i şuan hayatta olabilirdi.

Bu durumlarda en kritik nokta şudur; PANİĞE KAPILMAYIN !

İnsanlar suyun ortasında kaldığı zamanlarda genellikle suyla değil içgüdüleriyle mücadele eder. Durumun kontrolü altında olmadığını düşündüğü anda daha sert ve keskin hareketler yaparak kurtulmaya çalışır fakat bu sert hareketler onları daha çok suyun altına çeker. Bu yüzden asla ve asla paniğe kapılmayın ve şu kritik bilgiyi asla unutmayın;

İNSAN VÜCUDUNUN DOĞAL OLARAK SU ÜSTÜNDE KALMA YETENEĞİ VARDIR.

1- Su üstünde düz bir çizgi halinde sırt üstü uzandığınızda çok rahat bir şekilde suyun üzerinde kalabilirsiniz. Dengeyi korumak için çok hafif ayak vuruşları ve küçük küçük el hareketleri yapabilirsiniz

2- Suda dik bir şekilde durarak kollarınızı suyun dışına çıkarmadan yani havaya kaldırmadan kendi omuz düzleminizde sağa ve sola doğru sakin hareketlerle dengeleyin, aynı zamanda da bacaklarınızı dizden hafif kırarak pedal çeviriyormuş gibi sağa sola sakin bir şekilde hareket ettirin. Tek bir yöne değil de iki yöne de, yani hem sağa hem sola hareket etmek kritik noktadır. Bu sizi dengede tutar ve sakin tavırlarla suyun üzerinde kalabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler, paylaşmayı unutmayın !

Herkese iyi antrenmanlar, yüzmeyle kalın !

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir