Serbest Tekniğini Geliştirmek için Yüzme drilleri 2

  1. ELLERİ YUMRUK YAPARAK SERBEST YÜZME

En basit serbest stil drillerinden biridir.

Ellerinizi açıp gerilmiş parmaklarınızın genellikle çekişiniz için sağlayacağı yüzey alanını kaldırır ve normalde yaptığınız gibi serbest stilde yüzersiniz.

Çekerken, sadece ellerinizi değil, önkollarınızı da kullanmanız gerektiği fikrini güçlendirir! Önkolun yüzey alanına yapılan bu ilave vurgu, sizi daha yüksek bir dirsek şekilde yüzmeye doğru iter.

Uzunluk başına kol sayınız biraz azalır ve eskisi gibi serbest yüzmeye başlarsanız ellerinizi açtıktan sonra biraz adapte olmakta zorlanacaksınız, fakat ellerinizin yüzerken suyu çekişteki hacminin önemini anlayacaksınız.

2.MİNİ & MAXİ DRİLL

Bu teknik olarak bir çalışma değil, tüm dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu gerektirir. Amaç basit: Mümkün olduğunca az vuruş alarak olabildiğince hızlı yüzmek. Zaman ve kol sayısını birlikte ekleyin ve yenmek için çabalamanız gereken toplam bir sayı elde edin. Yani maksimum hızda yüzdüğünüz süreyi hesaplayınız. Sonra aynı şekilde kaç kol attığınızı sayınız. Buna benzer bir ortalama sayı elde edip hedef oluşturabilirsiniz.

Bu tür yüzme sizi ayak vuruşunuz da ve kol sayınızda her bölümünde verimli olmaya zorlar. Hızı korurken, kalçanızı kaldırıyor, başınızı düz tutuyor, bu yüksek dirsek tekniği geliştiriyor ve ayak bileklerinizi bir araya getirmeden tekmeleyerek daha az vuruş yapmanın yollarını arıyorsunuz.

3) PALET İLE SU ALTINDA SERBEST YÜZME

Bu çalışma ,vuruşunuzun her yönünü gerçekten hissetmenize yardımcı olan gelişmiş bir serbest stil drillidir. Özellikle, suyun direnci hissedip gelişimine neden olan, Bu teknik sırasında kol hızının güçlendirilmesine ve artırılmasına yardımcı olacaktır.

Bu çalışma, düzenli serbestliğe döndüğünüzde kollarınızın uzanmasını sağlayacak olan kol gelişimine karşı direnç oluşturur.

4) KAFA DIŞARIDA SERBEST YÜZME

Pek önerilmez ama vücuttaki bazı bölgeleri geliştirmeye yarar. Biraz düz bir vücut çizgisini korumak için sizi daha fazla serbest ayak vurmaya zorlayarak sizi dengeden çıkarır. Bu drill önündeki aşırı kaymayı giderir, çünkü kayma yüzünüzü suya batırır.

Kafanızın sudan çıkmasının el girişinizde size başka bir açı verir. Kaymanın çıkarılması, sizi daha yüksek dirsek kol atmaya teşvik ve sürekli bir tempo tutturmaya zorlar.

Aşırı kaymaya eğilimli serbest yüzenler için ideal bir drilldir. Ayrıca sprint çalışması için iyi bir ısınma.

5)EL BİLEĞİ SUDA KALACAK ŞEKİLDE SERBEST YÜZME

Bunu nasıl yapıyoruz? Serbest stilde normal yüzün, ancak kol atma aşamasında elinizi suyun içinden sürükleyin. Ekstra direnç için elinizi sert tutun (yani, elinizi sadece suyla sınırlandırmayın).

Normal serbest yüzmeye başladığınızda kol toparlanmanız havada eğik gibi hissedeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir