SERBEST YÜZME DRİLLERİ 4

Yüzme sporuna dair her şey

SERBEST YÜZME DRİLLERİ 4

1)TEK KOL ÇALIŞMASI

Yüzmeye yeni başlayanlar için veya uzun yıllar yüzmüş sporcular için bu driller branşın gelişimi için çok önemlidir.

Normal serbest stil ile yüzün, ancak bir kol vücudunuzun yanında olucak şekilde serbest branşı yüzülecektir.

Bu dril ne için ? Bu zorlu drill ritim , rotasyon ve suyun çekiş gücünüze konsantre olmanızı teşvik eder.

Teknik: Normal serbest stilde yüzün, ancak bir kol vücudunuzun yanına sıkıca bastırılmış olarak. Çekiş kolundan uzakta nefes alın. Ve ihtiyacınız olduğunu hissetmeseniz bile her bir kolda bir nefes alın. Bu vücudunuzun dönmesini sağlar.

2)VÜCUT YAN POZİSYONDA SERBEST AYAK VURUŞU

Bu drill ne işe yarar ? .Ayak drili olarak da geçer.Üst kolunuzu yanınıza getirin ve alt kolunuzu önünüze doğru tutun. Sabit bir hızda ayak vurun.

Drill size düz yüzmeyi öğretiyor.Kolunuzun suya girerken vücudunuzun merkez hattından geçtiği çarpraz tarafa kol atanlar oluyordur. Bu teknik sayesinde iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Teknik: Havuzun ucundan itin ve kendinizi 90 derecelik yan yatış pozisyonuna getirin. Sabit bir hızda ayak vurmaya başlayın ve alt kolunuzu önünüze doğru tutun. Üst kolunuzu yanınıza getirin.

3)KURBAĞALAMA AYAK İLE SERBEST YÜZMEK

Bu tekniği kurbağalama branşını bilmeyenler için zor olduğunu görüyoruz. bu tekniği çalışmadan önce kurbağalama drill tekniklerine bakmanızı öneririz.

Tekniğin amacı ayak vururken kaymayı ve düzgün kol atmayı amaçlar.her kol vuruşunda (sağ ve sol) bir kurbağalama ayak yapın, ve her ayak vurduğunuzda öne doğru nefes alın.

Drill sayesinde kaymayı hissedeceksiniz ve kolunuzun suya girişin nasıl önemli olduğunu anlayacaksınız.

4)DİRSEK BÜKME

Serbest yüzmeye başlayanlardan en önemli özelliklerden biri koldur ve bu kolu ne kadar kısa yerden atarsanız o kadar zamandan tasarruf etmeyi sağlarsınız. Bu yüzden dirseği bükerek serbest kol atmak çok önemlidir.

Bu drill de amaç;kol atışı (yani kolunuz havadayken) sırasında elinizi dirseğini bükerek omzunuza temas ettirin ve bir süre bekletin kol atışınızı öyle tamamlayın.

Bu sırada ayak vurmayı ihmal etmeyin. Ufak bir tavsiye bu drilli çalışırken ayak paleti ile yaparsanız daha çok kolunuza konsantre olursunuz.

5)HIZLI SERBEST KOL VARYASYONU

Bu çalışmada ise serbest kolunuzu hızlı ve yavaş kol atarak çabukluğu arttırmaktadır.

Çalışmamızın nasıldır ? Serbest yüzmeye başlıyoruz 3-4 kol çok hızlı atıyoruz, ardından 2 kol (5-6) kol yavaş atıyoruz böylelikle hem kaymayı hissediyoruz hemde nefes koordinasyonunu sağlıyoruz.

Bu çalışmaları yaptığınızda serbest branşında gelişme kat edeceksiniz.Ama bu gelişimde tekrar sayısıyla da doğru orantılıdır.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Yüzmeyle kalın. 🙂

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir