SIRTÜSTÜ YÜZME TEKNİKLERİ (DRİLLERİ) 2

Yüzme sporuna dair her şey

SIRTÜSTÜ YÜZME TEKNİKLERİ (DRİLLERİ) 2

1-KURBAĞALAMA AYAK İLE SIRTÜSTÜ YÜZME

Bu çalışmayı yapabilmek için Öncelikle kurbağalama ayak vuruşunu bilmek gerekir.

Nasıl yüzülür ? Her bir kol vuruşu setinin (yani iki veya üç sırtüstü kolda bir) sonuna kurbağalama ayak vurarak sırtüstü yüzmeye başlayın. Kollarınızı hareket ettirirken nefes alın ve bacak vuruşu sırasında nefes verin.

Bu tekniğin amacı yüzerken uzanmayı ve vücut dengesini geliştirir. Aynı zamanda nefes koordinasyonunu geliştirir.

2)Başınıza bardak koyarak sırtüstü yüzme

Nasıl yüzülür ? alnınızın tam ortasına yerleştirilmiş bir bardak ile sırtüstü yüzün, düşmemesine özen gösterir. Oldukça zor bir çalışma olduğundan ayak paleti ile daha çok kol ve yüzme stiline odaklanabilirsiniz.

Çalışmanın amacı nedir ? Bu çalışma ile başınızı sabit bir şekilde yüzmeye odaklamaktır. Yüzme de baş gayet önemli kısımdır çünkü çok hareket ettirirseniz kol atarken veya nefes alırken yüzerken vücudunuzun dengesi bozulur ve istediğiniz hızla veya doğru bir yüzme tekniği olmaktan çıkar.

Bu nedenle başınızı sabit bir şekilde yüzmek için bu çalışma yapılır.

3)Ayak pullboy u ile sırtüstü yüzme

Nasıl yüzülür ? dizlerinizin arasında bir pullboy koyarak sırtüstü yüzülür. Çalışma sırt branşına yeni başlayanlar için idealdir.

Bu çalışmanın amacı dizlerin arasında sıkı bir şekilde pullboy tutarak ayak vurmasını engellemek ve daha çok sırtüstü kol çalışmasını geliştirmek için yapılır. Bu çalışmanın bir sonraki evresi ayak lastikleri ile yapılabilir. Son olarak el paleti ile de bu çalışma daha verimli hale getirilebilir.

4)Başımızı yukarı kaldırarak sırtüstü yüzme

Nasıl yüzülür ? Çalışmada ilk sadece eller yanda sırtüstü ayak vurmaya başlayın sonra çift sırtüstü kolu aynı anda yüzmeye başlayın. Hazır olduğunuz andan itibaren başınızı yukarı kaldırarak vücudunuzu dik pozisyonda yüzmeye çalışın belirli aralıklarla bunu deneyin.

Çalışmanın amacı ? Bu çalışmada ayaklarımızı daha kuvvetli ve duruş pozisyonumuzun ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bu şekilde ayaklarımıza daha da yük binecektir.

5)Pullboy ile Sırtüstü geçiş yüzme

Nasıl yüzülür ? Pullboyu ilk başta iki elinizle bacakların üstünde tutmaya başlayın.Yaklaşık 10,12 ayak vurduktan sonra pullboyu iki elinizle yukarıda dik pozisyonda tutmaya başlayın, burda pulboyun hizası göğüs kısmınızda olacaktır ve ellerinizde havuzun çatı katını veya gökyüzünü gösterecektir.Son olarak bir elinizle pullboyu tutarken diğer elinizde tam sırtüstü kol rotasyonu sağlanır.

Çalışmanın amacı ? Bu çalışmada geçişler yaparak hem vücut dengesini sağlamak ve koordinasyonunu geliştirmek için kullanılır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. YÜZME İLE KALIN 🙂

Tags: , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir