SU ÜZERİNDE NASIL KALABİLİRİM ?

Yüzme sporuna dair her şey

SU ÜZERİNDE NASIL KALABİLİRİM ?

Herkesin bir zamanlar sorunu olan “Ya ben yüzebiliyorum ama suda duramıyorum” veya “Ya yorulduğumda dinlenemiyorum hep yüzmem gerekiyor” gibi cümleler kelimeler söylemiştik. İşte bu tarz sorunlara veya sorulara cevap olarak bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Çalışmalara başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. Bu probleme başlamadan önce mental olarak “ben boğuluyorum, boğulurum boğulacağım ” gibi kelimelerden arınmanız gerekmektedir. Çünkü mental olarak su fobisi olan kişinin gelişime oldukça zarar vermektedir. Zihinsel olarak hazırsanız çalışmalarımız nelerdir ona bakalım

1)DİKEY POZİSYONDA KURBAĞALAMA AYAK VURMA

Kurbağalama ayak vuruşunu bilmiyorsanız eğer yazılarımızdan biri olan “KURBAĞALAMA GELİŞTİRMEK İÇİN DRİLLER 1” yazısını okuyabilirsiniz. İki ayağınızı aynı anda vurarak dikey pozisyonda olduğunuz yerde rahat bir şekilde suyun üstünde kalabilirsiniz. Bu çalışmada elleri rahatça suda hareket ettirerek suda kalmayı başarabilirsiniz.Başınız suyun dışında kalır ve az hareket ederek suyun üzerinde dinlenmiş olursunuz.Bu çalışmada önemli olan nokta kurbağalama ayak kısmını iyi bir şekilde yapmaktır.

2)SUYUN ÜZERİNDE MAKAS HAREKETİ YAPMAK

Bu terimi ilk defa duyabilirsiniz. Sutopu branşında genellikle bu çalışmanın adı olarak geçer. Nedir bu makas yapmak ? Yurt dışında eggbeater olarak adlandırılan bu hareket ; Dikey pozisyonda başımız suyun dışında ve ayaklarımız açık bir şekilde karnımıza doğru çekip çapraz bir şekilde açarak ayak rotasyonu yapmaktır.Bu çalışmada ayaklar tek tek hareket etmektedir.

Daha basit bir anlatımla özetlersek, kurbağalama ayak vuruşunun sırayla tek tek vurulmasıdır.Tek farkı ayak hareketi , ayağınızı vurduğunuz anda kendi etrafında daire oluşturmasıdır. Eğer kurbağalama ayak çalışmasını biliyorsanız gayet kolay bir çalışma olacaktır. Kollarınızı kendi etrafında hareket ettirerek suyun üstünde kalmanıza yardımcı olabilirsiniz.

https://youtu.be/uTbdCc3l4b0

Bu iki çalışma ile suyun üstünde durma probleminizi rahatlıkla çözebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim

Yüzme ile kalın 🙂

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir