YÜZME BRANŞININ FAYDALARI 1

Yüzme sporuna dair her şey

YÜZME BRANŞININ FAYDALARI 1

Yüzme genel olarak yaygın ve her yaş grubunun yapabileceği bir spordur.Uzmanların, yetişkinlerin her hafta 150 dakika orta veya 75 dakikalık güçlü aktivite almasını önerdiğini duymuş olabilirsiniz. Yüzme, tüm vücudunuzu ve kardiyovasküler sisteminizi çalıştırmanın mükemmel bir yoludur. Bir saatlik yüzme, kemikleriniz ve eklemleriniz üzerindeki etkisi olmadan koşu kadar kalori yakar.

Gelin yüzme branşının yararlarına biraz detaylı bakalım

TÜM VÜCUDUMUZU ÇALIŞTIRIR.

Yüzmenin en büyük faydalarından biri, tüm vücudunuzu baştan aşağı çalıştırmasıdır. Yüzme:

1.Vücudunuzu vurgulamadan kalp atış hızınızı artırır.
2.Vücudunuzdaki kasları çalıştırır.
3.güç oluşturur.
4.dayanıklılık sağlar.

Yüzme antrenmanınıza çeşitlilik katmak için kullanabileceğiniz çeşitli vuruşlar vardır, bunlar arasında:

1.kurbağalama yüzüş
2.sırtüstü yüzme
3.kelebek
4.serbestte
Her biri farklı kas gruplarına odaklanır ve su hafif bir direnç sağlar. Hangi branşta yüzerseniz yüzün, vücudunuzu su içinde hareket ettirmek için kas gruplarınızın çoğunu kullanırsınız.

2)İÇ ORGANLARI DA ÇALIŞTIRIR.

Kaslarınız iyi bir egzersiz yaparken, kardiyovasküler sisteminiz de var. Yüzme kalbinizi ve ciğerlerinizi güçlendirir. Yüzme sizin için o kadar iyi ki, araştırmacılar paylaşıyor, ölüm riskinizi bile azaltabilir. Aktif olmayan insanlarla karşılaştırıldığında, yüzücülerin ölüm riskinin yaklaşık yarısı kadardır. Diğer bazı çalışmalar yüzmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

3)YARALANMA EKLEM İLTİHABI VE DİĞER RAHATSIZLIKLARI OLAN İNSANLAR İÇİN UYGUNDUR.

Yüzme, aşağıdakiler için güvenli bir egzersiz seçeneği olabilir:

1.eklem iltihabı
2.yaralanma
3.sakatlık
4.yüksek etkili egzersizleri zorlaştıran diğer konular
Yüzme, ağrınızın bir kısmını azaltmaya veya bir yaralanmadan kurtulmanızı iyileştirmeye bile yardımcı olabilir. Bir çalışma, osteoartritli kişilerin eklem ağrısı ve sertliğinde önemli düşüşler bildirdiklerini ve yüzme ve bisiklete binme gibi aktivitelere girdikten sonra daha az fiziksel sınırlama yaşadıklarını gösterdi.

Daha da ilginç olanı, iki grup arasındaki faydalar arasında çok az fark olması veya hiç fark olmamasıdır. Bu nedenle, yüzmenin sıkça önerilmesi ile aynı faydalara sahip olduğu görülüyor.

4)ASTIM HASTASI İNSANLAR İÇİN İYİ BİR SEÇENEK

Kapalı havuzların nemli ortamı, yüzmeyi astımlı insanlar için harika bir etkinlik haline getirir. Sadece bu değil, aynı zamanda sporla ilişkili nefes egzersizleri, nefesinizi tutmak gibi yardımcı olabilir .Akciğer kapasitenizi arttırır ve nefesiniz üzerinde kontrol sahibi olursunuz.

Bazı çalışmalar, yüzme havuzlarının tedavisinde kullanılan kimyasallar nedeniyle astım riskinizi artırabileceğini göstermektedir. Astımınız varsa, yüzmenin olası riskleri hakkında doktorunuzla konuşun ve mümkünse klor yerine tuzlu su kullanan bir havuz arayın.

5)MS HASTALARI İÇİNDE YÜZME GAYET ETKİLİ

Multipl sklerozlu (MS) insanlar da yüzmeyi faydalı bulabilir. Su, bacakları kaldırır ve egzersiz sırasında onlara destek olur. Su ayrıca hafif bir direnç sağlar.

Güvenilen Kaynak, 20 haftalık bir yüzme programı MS’li insanlar için ağrının önemli ölçüde azalmasına neden oldu. Bu insanlar ayrıca yorgunluk, depresyon ve sakatlık gibi semptomlarda iyileşme gösterdi.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir