YÜZME BRANŞININ FAYDALARI 2

Yüzme sporuna dair her şey

YÜZME BRANŞININ FAYDALARI 2

  1. KALORİ YAKIMINDA OLDUKÇA ETKİLİDİR

Yüzme, kalori yakmanın etkili bir yoludur. 160 kiloluk bir kişi saatte yaklaşık 423 kalori yakarken, yüzme branşında ise saatte düşük veya orta hızda yüzmesi yeterlidir. Aynı kişi, daha kuvvetli bir hızda yüzerek saatte 715 kalori yakabilir. Aynı faaliyetleri yapan 200 kiloluk bir kişi, saatte 528 ile 892 kalori arasında yakılır. 240 kiloluk bir kişi 632 ile 1.068 arasında yakabilir.

Bu sayıları diğer popüler düşük etkili aktivitelerle karşılaştırmak için, aynı 160 kiloluk kişi 60 dakika boyunca saatte 3,5 mil hızla yürürken yaklaşık 314 kalori yakar. Yoga saatte sadece 183 kalori yakabilir. Ve eliptik eğitmen o saatte sadece 365 kalori yakabilir.

2.UYKU DÜZENİ İÇİN YARDIMCI OLUR

Yüzme, geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Uykusuzluğu olan yaşlı yetişkinler için güvenilir kaynak, katılımcılar düzenli aerobik egzersize girdikten sonra hem yaşam kalitesini hem de uykuyu artırdığını bildirdi.

Yaklaşık yüzde 50 Güvenilen Yaşlıların kaynağı bir miktar uykusuzluk yaşıyor, bu yüzden bu harika bir haber. Çalışmada, eliptik, Stairmaster, bisiklet, havuz ve egzersiz videoları da dahil olmak üzere tüm aerobik egzersiz türleri üzerinde duruldu.

Yüzme, koşma, daha az çekici gibi diğer egzersizler yapan fiziksel sorunlarla ilgilenen çok çeşitli insanlar tarafından erişilebilir. Bu, yüzmeyi geliştirmek isteyen yaşlı yetişkinler için yüzmeyi iyi bir seçim haline getirebilir.

3) MENTAL OLARAK İNSANI GELİŞTİRİR.
Güvenilen Kaynak, demansı olan küçük bir grup insanı değerlendirdi ve 12 haftalık su programına katıldıktan sonra ruh halinde bir iyileşme gördü. Yüzme ve su sporları demans hastaları için psikolojik olarak faydalı değildir. Egzersizin diğer insanlarda da ruh halini arttırdığı gösterilmiştir.

4)STRESİ YÖNETMEYE YARDIMCI OLUR.

Araştırmacılar, Tayvan’ın Yeni Taipei Şehrindeki bir YMCA’da yüzmeden hemen önce ve sonra bir grup yüzücüyü araştırdı. Ankete katılan 101 kişiden 44’ü hafif depresyonda olduğunu ve hızlı tempolu yaşamla ilgili stres hissettiğini bildirdi. Yüzdükten sonra, hala stresli hissettiğini bildiren insanların sayısı sadece sekize düştü.

Bu alanda daha fazla araştırma yapılması gerekirken, araştırmacılar yüzmenin stresi hızlı bir şekilde hafifletmenin potansiyel olarak güçlü bir yolu olduğu sonucuna varıyorlar.

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir