YÜZME BRANŞININ FAYDALARI 3

1)HAMİLELİK DURUMUNDA DAHA SAĞLIKLI OLABİLİRSİNİZ

Hamile kadınlar ve bebekleri de yüzmekten harika ödüller alabilirler. Hayvanlarda bir anne sıçanın yüzmesinin, yavrularındaki beyin gelişimini değiştirdiği gösterilmiştir. Bebekleri hipoksi-iskemi adı verilen bir nörolojik soruna karşı bile koruyabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çocuğun potansiyel faydalarının yanı sıra yüzme, üç aylık dönemlerde yapılabilecek bir aktivitedir.

Hamileyken klorlu havuzlarda yüzmenin olumsuz etkilerini göstermez. Aslında, hamileliğin başlangıcından ortalarına kadar yüzen gebe kadınların erken doğum ve doğuştan kusur riski daha düşüktü.

Hamilelik sırasında yüzmenin genellikle güvenli olduğu düşünülürken, bazı kadınların hamilelikteki komplikasyonlar nedeniyle aktivite kısıtlamaları olabileceğini unutmayın. Hamilelik sırasında yeni egzersiz programlarına başlamadan önce doktorunuzla konuşun ve komplikasyonlarınız varsa, güvenli aktiviteler hakkında bilgi alın.

2)ÇOCUKLAR İÇİN HARİKA ETKİNLİK

Çocuklar en az 60 dakikaya ihtiyaç duyarlar.Her gün aerobik egzersiz kaynağı. Bir angarya gibi hissetmeye de gerek yok. Yüzme eğlenceli bir aktivitedir ve resmi egzersiz yapmak gibi bir şey değildir.

Çocuğunuz yapılandırılmış yüzme dersleri yapabilir veya yüzme takımının bir parçası olabilir. Yapılandırılmamış yüzme süresi, çocukları hareket ettirmek için başka bir sağlam seçenektir.

3)HERKESİN YAPILABİLECEĞİ BİR SPORDUR.

Yüzme, bisiklete binme gibi diğerlerine kıyasla uygun fiyatlı bir egzersiz seçeneği olabilir. Birçok havuz katılmak için makul fiyatlar sunuyor. Bazı devlet okulları ve diğer merkezler, gelirinize göre ücretsiz veya uygun bir fiyatla yüzme saatleri sunar.

4)YÜZME KEMİK KÜTLESİ OLUŞTURUR.

Araştırmacılar yıllarca yüzmenin kemik kütlesini etkilediği fikrini gözden kaçırdılar. Sonuçta, sadece kilo veren egzersizler bu yararı elde edebildi, değil mi? Uygulamalı Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalara göre değil. İnsanlar üzerinde derinlemesine kemik muayenesinden kaçınmanın etik nedenleri olduğundan, çalışma sıçanları üç gruba ayırdı: koşu, yüzme ve egzersiz stimülasyonu olmayan bir kontrol grubu. Koşma hala BMD’de (Kemik Mineral Yoğunluğu) en yüksek artışı gösterirken, [1] yüzme grubu da kontrol grubuna göre hem BMD hem de femoral kemik ağırlığında faydalar gösterdi. Daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu yeni bulgular yüzme kemik yararlarını göz ardı eden daha önceki araştırmaların yeniden gözden geçirilmesi gerekebileceğini göstermektedir.

5)YÜZME SİZİ DAHA ETKİLİ HALE GETİREBİLİR.

Elbette tüm egzersizler zihin için harikadır, ancak yüzmek aslında sizi daha akıllı hale getirebilir mi?

Avustralya’dan yapılan araştırmalar, yüzücü olmayan bir kontrol grubuna kıyasla yüzme dersleri alan çocuklara odaklandı. Sonuçlar düzenli olarak yüzmeye katılan çocukların kontrol grubundan daha kısa sürede dil gelişimi, ince motor becerileri, güven ve fiziksel gelişime hakim olabildiklerini göstermiştir.

Yüzücüler toplama ve çıkarma becerilerini işe koymak için düzenli olarak setlerin veya aralıklı drill setleri hesapladığında yüzme matematik becerilerine de yardımcı olabilir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

YÜZME İLE KALIN 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir