YÜZMEYE YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN NEFES ÇALIŞMALARI 1

Yüzmede temel problemlerden biri de yüzerken nefes alamama problemimiz vardır.Genelde yüzmeye başlayanlar veya kendileri öğrenen yetişkin veya çocuklarda aynı sorunları duyuyoruz

Yüzmede solunum rutin hale gelene kadar, yüzmenin diğer yönlerine etkili bir şekilde odaklanmak imkansızdır. Ancak nefes almayı öğrendikten sonra, diğer beceriler çok daha hızlı takip eder.

Yeni yüzücüler için bir numaralı korku ve engelleme kaynağı, suyun burnunuzdan yukarı çıkacağı veya su kaçacağı korkusudur.Bu korku, iyi tekniğin pazarlık edilemez ilk adımı olan denge pozisyonlarını öğrenmeye çalışırken ortaya çıkar.

Birisi bir burun aşağı denge konumundan bir burun yukarı konumuna döndüğünde – etkili solunum mekaniğini öğrenmenin ilk adımı – hareketi tamamlamakta zorluk çeker çünkü hava yerine su solumaktan korkarlar. İnsanlar her iki korkuya da aynı şekilde cevap verirler: burun ve ağız yüzeyden “daha güvenli” bir mesafede olacak şekilde başlarını aniden kaldırmak. Ve yaptıkları anda, değerli denge ve yan duruş kaybolur.

Bu yüzden basit adımlar vardır bunlardan en önemlisi ve ilki

İYİ BİR KARIŞTIRMA KABINDA NEFES ALMAYI DENEYİN

Yüzünüzün çevresinden en az iki kez birini seçin ve ılık suyla doldurun. Kasenin dibine sığabilecek bir aynanız varsa, bunu da takın. Ardından aşağıdakileri deneyin:

1)Yüzünüzün yarısını su ile dolduracak şekilde kaba ılık su ile doldurun.

2)Su doldurduğunuz kabın dibine ayna koymaya çalışın (yapabilirseniz eğer)

3)Çenenizi suya batırın ve ağzınızdan ve ağzınızdan ve burnunuzdan nefes alırken orada bırakın. Nefesinizin yüzeyi nasıl karıştırdığını gözlemleyin. Bu neredeyse meditatif hissedene kadar 30 saniye veya daha fazla devam edin.

4)Ardından, burnunuza ve dudaklarınıza hafifçe yüzeye dokunun ve ağzınızın köşelerindeki küçük boşluktan nefes vermeye başlayın.Aynada, burnunuzun ve dudaklarınızın suya temas ettiği yerde oluşan “lekelenmeye” dikkat edin. Bunu yaklaşık bir dakika boyunca veya alışana kadar suya tekrarlayın.

5)Yüzme gözlükleri takılıyken, ağzınızı açık tutarak, ancak nefes vermeden yüzünüzü suya indirin (sağa bakın). Doğal hava basıncının suyun burun deliklerine veya ağzınıza nasıl girmesini engellediğine dikkat edin. Yüzünüzü kaldırırken, ağzınızın ve burnunuzun çevresinde su olsa bile nasıl kolayca nefes alabileceğinize dikkat edin. Bu ve sonraki egzersizlerde, burnunuzun ucu hala suya dokunarak nefes almayı deneyin.

6)Yukarıdaki gibi tekrarlayın, ancak bu kez burnunuzdan hafifçe suya nefes vererek kabarcık çıkarın. Aynada izleyin. Kabarcıklarınızı küçük ve sessiz tutmaya çalışın. Ne kadar küçük ve sessiz olursa, tekrar nefes almak için kaldırmadan önce bir nefes vermeye devam edebilirsiniz. (bu çalışmalarda sağa bakmaya devam ediyoruz.)

7)Yukarıdakilerin her birini sakin ve kontrollü bir şekilde yapabildiğinizde, “ritmik nefes almaya” geçelim.

8) Yüzünüzü alçaltın ve dört veya beş bine kadar sayın. Bir bin kadar sayın ardından başınızı kaldırın ve nefes alın sonra Alçaltın ve tekrarlayın. İlginç bir meydan okuma için, bir nefesinizi ağınızıdan verirken durdurup burnunuzdan da verebilirsiniz. Amacınız burnunuzun ucu ve hatta belki de burun deliklerinizle – hala suda ve ağzınızı zar zor temizleyerek solumaktır. Rahat ve sorunsuz bir ritim geliştirinceye kadar tekrarlayın.(bu çalışmalarda sağa bakmaya devam ediyoruz.)

Bu çalışmamızın mantığı hatta aynısı videomuzda görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir